Electro Voice ELX200-12P
EV 12” 2-vägs aktiv högtalare: 1200W, 130 dB SPL. Perfekt för scen & studio! Snabb konfiguration via EV QuickSmart Mobile. Utforska nu på Audiodelight.
Varenummer: ELX200-12P
Del
EV 12" 2-vägs aktiv högtalare , 1200W Klass D, 130 dB SPL
Features:
• High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 130 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
Typ
12" 2-vägs aktiv högtalare
Frekvensomfång
51-20000 Hz
Kontakter in
1x Stereo RCA, 2x XLR/TRS combo jacks, 1x XLR
Strömförbrukning
100-240 V~, 50-60 Hz, 1.8A^3
Mått (BxHxD)
363x629x344 mm
Vikt
15,6 kg
Färg
Svart
Spridning
90 x 60 °
Effekt (RMS)
1200 W RMS
Max SPL 1m
130 dB
Delningsfrekvens
1700 Hz
Baselement
EVS-12M 300 mm (12 in)
Diskantelement
DH-1C 1-inch titanium compression driver
Material
Polypropen (låda), 18 AWG stål (grill)